Ema Kazlauskaitė
Teksto autorė
Manoma, kad pirmoji japoniška matcha šluotelė -chasen sukurta Muromachi laikotarpiu, maždaug prieš 500-600 metų. Šluotelės išradėju laikomas Murata Joko. Vieną iš pirmųjų šluotelių Murata Juko padovanojo tuometiniam imperatoriui. Šis liko sužavėtas šluotelės grožio ir meistriškumo ir jai suteikė pavadinimą „Takaho“. Laikui bėgant Takaho Chasen tapo žinomas kaip Takayama Chasen, o šiomis dienomis matchos šluotelė vadinama tiesiog chasen.
Egzistuoja kelių tipų matcha šluotelės, tad dažnam pradedančiajam kyla klausimas, kaip teisingai išsirinkti šluotelę, kuo jos skiriasi ir kuri tinkamiausia?
Kodėl rinktis matcha šluotelę?
Matcha šluotelė dažniausiai gaminama iš bambuko. Su šia šluotele arbata išplakama iki tobulos konsistencijos ir taip atskleidžiamas jos tikrasis skonis. Naudojant plaktuvą ar kitas priemones, tokį rezultatą pasiekti sunku, kadangi arbata gali sušokti gumulėliais ir jos skonis bei vaizdas gali pasikeisti.
Su matcha arbatos paruošimu siejami 4 pagrindiniai principai: pagarba, harmonija, grynumas bei ramybė. Šie principai sunkiai suderinami su šiuolaikinėmis technologijomis, tad naudodami metalinį ar elektrinį plaktuvą, ne tik nepasieksite norimo rezultato, tačiau ir nepajusite tikrosios japoniškos kultūros ir arbatos ruošimo malonumo.
Į ką atkreipti dėmesį, perkant šluotelę?
Didėjant matcha populiarumui, galima rasti vis daugiau šluotelių pakaitalų ir pigių matcha šluotelių alternatyvų, tačiau dažniausiai jos nebūna kokybiškos ir ilgaamžės. Renkantis šluotelę, labai svarbu suprasti, kad jos visos labai skirtingos. Japonijoje pagamintos matcha šluotelės būna kokybiškesnės, nes amatininkai skiria dėmesį net ir mažiausios detalėms. Viskas prasideda nuo tinkamo bambuko parinkimo. Kiekvienai detalei skiriamas didelis dėmesys, kad viskas būtų idealu, simetriška, atrodytų estetiškai ir taip ilgai tarnautų.
1. Gamintojo vardas
Dažnai kokybę garantuoja gamintojo vardas. Japonijoje yra nedidelis kiekis chasen amatu iš kartos į kartą užsiimančių šeimų. Pavyzdžiui, Yugen Tea kolekcijoje esanti meistro Kubo Samon dirbtuvių šluotelė yra pažymėta specialiais lipdukais. Vis gi reiktų būti atsargiems, nes industrijoje labai daug Kinijoje pagamintų, tačiau panašiai ženklinamų kaip ir japoniškosios chasen.
2. Bambuko kokybė
Bambukas – kertinis matcha šluotelės elementas. Šis medis gali būti susmulkinamas į daugybę atplaišų, kurios leidžia sujungti smulkius matcha miltelius su vandeniu. Bambukas yra tvirtas, pasižymi elastingumu ir sunkiai lūžta, o tai leidžia efektyviai išplakti matcha miltelius. Bambuko kokybė daro didelę įtaką šluotelės patvarumui. Japonų amatininkai bambukus renkasi labai atsakingai, todėl jų šluotelės aukštos kokybės ir ilgaamžės.
3. „Dantukų“ skaičius
Matcha šluotelės gali būti sudarytos nuo 16 iki 120 dantukų. Kuo didesnis skaičius, tuo lengviau išplakti arbatos miltelius. 16-48 dantukų šluotelės priskiriamos koicha gamybai. Ši matchos rūšis yra tirštesnės konsistencijos nereikalauja daug plakimo. 64 dantukų šluotelė naudojama koicha ir usucha arbatos rūšims. 68-120 dantukų šluotelės naudojamos usucha (mums įprastai) Usucha reikalauja gero išplakimo, tad didesnis dantukų skaičius užtikrina tolygiai išmaišytą matcha.
Kaip išvalyti matchą šluotelę?
Dėl subtilaus šluotelės dizaino gali pasirodyti, kad jos priežiūra sudėtinga, tačiau iš tikrųjų taip nėra. Prieš naudojant chasen reikia „pažadinti“. Įpilkite karšto vandens į matchą dubenėlį ir šluotelę plakite apie minutę. Jei šluotelės nenaudojate kasdien – palaikykite karštame vandenyje apie 5 min. Po naudojimo išvalykite šluotelę plakant karštame vandenyje tol, kol ji taps švari. Šluotelę palikite išdžiūti natūraliai, nedėkite į uždarą dėžutę.
Svarbu prisiminti, kad šluotelės negalima plauti indaplovėje ar su indų plovikliu. Tai gali jai pakenkti.
Kaip taisyklingai laikyti šluotelę?
Teisingas šluotelės laikymas yra vienas iš svarbiausių žingsnių, kurį būtina atlikti, norint užtikrinti šluotelės ilgaamžiškumą. Tinkamai naudojama ir prižiūrima šluotelė, gali tarnauti ne vienerius metus, atsižvelgiant į jos kokybę ir naudojimo dažnumą. Kai dantukai pradeda lūžti arba prarasti savo formą, tai reiškia, kad atėjo laikas įsigyti naują šluotelę.
- Niekada nelaikykite šluotelės dantukais žemyn ir neleiskite, kad dantukai liestųsi su paviršiumi, ant kurio yra dedamas.
- Naudokite chasen-tate (šluotelės laikiklį). Jis padės šluotelę laikyti taisyklingai ir taip ji tarnaus ilgiau. Visgi jei laikiklio neturite, laikykite šluotelę dantukais į viršų.
- Kai dantukai pradeda lūžti arba prarasti savo formą, tai reiškia, kad atėjo laikas įsigyti naują šluotelę.
Turite klausimų? Parašykite mums – info@yugentea.lt!