Kodėl matcha arbata – tokia ypatingai žalia ir aromatinga? Nuo arbatos laukų iki arbatos puodelio matcha keliauja ilgą kelią: ši kelionė prasideda dar laukuose, apie 4 savaites iki derliaus nuėmimo.
Tris nuostabius mėnesius gyvenau arbatos ūkyje Uji regione, Japonijoje. Savo akimis stebėdama matcha kelionę, pavasario užrašuose rašiau: „Arbatos laukai jau žaliuoja, o laukuose ūkininkai ima pirmąjį derlių. Nuostabūs kvapai ir puikios spalvos! Nors visur žalia, ši spalva ne vienintelė simbolizuoja pavasarį japoniškos arbatos pasaulyje – dalis laukų „nusidažė“ juoda spalva. Taip nutiko dėl vadinamo „shading“ – arbatos krūmų apdengimo juodos spalvos medžiaga. Nors juoda spalva ne tokia miela akiai, kaip žalia, tačiau vis tiek labai džiugina, nes žinai, kad po tuo uždangalu vyksta magija! Arbatos medžiai yra uždengiami siekiant sumažinti saulės spindulių kiekį, kad arbata įgautų saldų umami skonį.
Vienas iš japoniškų arbatų išskirtinumų – dengimas nuo tiesioginių saulės spindulių. Dengiamos arbatos lapeliuose atsiranda daugiau chlorofilo ir amino rūgšties L-Teanino. Didesnis chlorofilo kiekis dengtus arbatos lapelius nudažo ypatingai sodria žalia spalva, o dėl L-Teanino arbata įgauna stipresnį umami skonį. Toks arbatos auginimo procesas reikalauja daug papildomo darbo – medžiagos, kuriomis dengiami arbatmedžiai, sunkios, arbatos laukai – platūs, uždengti ir atidengti arbatmedžius reikalauja daug fizinės jėgos ir laiko, tačiau taip užaugintos arbatos skonis – vertas papildomų pastangų.
Šis metodas taikomas ne tik matcha arbatai. Dengiami ir gyokuro, kabuse sencha ir kai kurioms sencha (Akky-san sencha – dengtos sencha pavyzdys) auginami arbatmedžiai. Dengimo laikas būna įvairus ir priklauso nuo siekiamo rezultato.
Buvo labai įdomu stebėti kraštovaizdžio pokytį. Iš pradžių vis nekantriai klausdavau ūkininko: „O kada mes dengsime? Jau mačiau tame kaimelio gale uždengė“. Akky-san atsakydavo: „Tame kaimelio gale šilčiau, tas laukas galbūt jau pasiruošęs būti uždengtu”. Toks nuolatinis smalsumas vis primindavo, kad arbatmedis – gyvas organizmas, ne „štampuojamas“ produktas, o ūkininkas – šio augalo meistras. Po keturių savaičių magijos, juodoji medžiaga kruopščiai nuimama ir suvyniojama kitam derliui. Ryškiai ryškiai žalios spalvos lapeliai nupjaunami ir keliauja į tencha gamyklą.
Prieš virsdami matcha – arbatos lapeliai pirmiausia tampa tencha
Tencha – tai apdoroti arbatos lapeliai, iš kurių vėliau malama matcha arbata. Industrijoje kalbant apie matcha išgavimą, dažniausiai išgirsite tencha pavadinimą.
Taigi, nuskinti lapeliai keliauja į tencha gamyklą, čia jiems atliekami apdorojimo procesai. Lapeliai keliauja per įprastai žaliajai arbatai atliekamus procesus: garinimą, atvėsinimą, lapelių rūšiavimo ir džiovinimo procesus, tačiau skirtingai nuo daugumos žaliųjų japoniškų arbatų – apdorojant tencha lapeliai nėra minkomi. Tencha rezultatas – maži, lygaus paviršiaus arbatos lapeliai.
Tencha taip pat gali būti ruošiama gėrimui, naudojama kulinarijoje. Jos skonis – lengvas ir saldus, o kvapas – gaivus ir šviežias.
Tencha lapelių malimas – atsakingas, didelę įtaką arbatos kokybei turintis procesas
Kiekvienas žingsnis matchos auginimo procese daro didelę įtaką rezultato kokybei. Labai svarbu ir tai, kaip tencha sumalama į matcha miltelius.
Tradiciškai matcha arbatai malti buvo naudojami rankiniai, iš akmens pagaminti malūnai. Šiandien jie – automatizuoti, tačiau pats malimo principas – išlaikytas. Matcha malimas – labai lėtas procesas, per valandą galima sumalti tik apie 30-40 g arbatos miltelių. Toks greitis palaikomas siekiant išlaikyti arbatos kokybę – arbatą malant greičiau, kiltų temperatūra malūno viduje – tai sumažintų arbatos kokybę. Industrijoje, gaminant kulinarinę matcha, naudojami kitokio tipo maltuvai. Industriniai maltuvai gali sumalti apie 10 kg arbatlapių per valandą.
Štai kodėl ceremonijai skirta matcha tokia brangi – kokybiškam pagaminimui reikia labai daug darbo ir žinių.
Mano sutikti kitų šalių arbatos meistrai, bandę gaminti matcha savo šalyse, dalinosi, jog sunkiausia matchos gaminimo dalis – sumalti matcha taip, kaip Japonijoje. Japonų technika, keramikinių malūnų unikalumas bei ūkininkų iš kartos į kartą perduodama patirtis lemia Japonijoje gaminamos matchos kokybės išskirtinumą.
Ne visa malta žalioji arbata – matcha. Kaip išsirinkti kokybišką matcha arbatą?
Dažnam kyla klausimas: kaip išsirinkti kokybišką matcha arbatą? Matcha arbata gaminama ne tik Japonijoje. Ši arbata gali būti pagaminta Kinijoje, Indonezijoje ir kitose šalyse. Norint paragauti tikrosios, tradicinės matchos, reikėtų ieškoti pagamintos būtent Japonijoje. Vakaruose matcha suskirstyta į kategorijas (premium matcha, super premium), tačiau pačioje Japonijoje aiškių klasifikacijos gairių nėra, tad, renkantis matcha, labiau vertėtų atsižvelgti į miltelių spalvos sodrumą, aromatą, pateiktą informaciją apie matcha kilmę. Svarbu žinoti, kad ant arbatos pakelio esantis užrašas „žaliosios arbatos milteliai“ (angl. green tea powder) nebūtinai reiškia, kad arbata yra matcha – tai gali būti paprasta, į miltelius sumalta žalioji arbata. Matcha milteliai nuo paprastos žaliosios arbatos miltelių stipriai skiriasi – dėl išskirtinio auginimo ir apdorojimo matcha turi unikalius skonio ypatumus.
Norėdami išsirinkti kokybišką matcha arbatą, nebijokite tiekėjų klausti kuo daugiau klausimų apie tai, kur ir kaip arbata užauginta, pagaminta, kokios arbatmedžio veislės pasirinktos. Stebėkite arbatos tekstūrą, skonį, spalvą. Svarbu bandyti, eksperimentuoti, išbandyti kuo daugiau matcha arbatų ir taip atrasti sau tinkamiausią.
Yugen tea parduotuvėje siūlome išbandyti dviejų meistrų matcha miltelius: ūkininko Akky-san ceremoninė matcha ir meistro Osada-san kulinarinė matcha.
Kuo skiriasi Yugen Tea ceremoninė ir kulinarinė matcha?
Akky-san ceremoninė matcha arbata gaminama iš gokou rūšies arbatos krūmo. Šio krūmo lapeliai pasižymi saldesniu umami skoniu ir suteikia matcha arbatai kreminės tekstūros jausmą burnoje. Ūkininko Akky-san ceremoninę matcha rekomenduojame gerti vieną. Tai – aukščiausios kokybės matcha arbata. Dėl saldesnio ir neapkarstančio skonio ši matcha arbata puikiai tinka pradedantiesiems.
Osada-san kulinarinė matcha – rekomenduojama naudoti kulinarijoje. Ši matcha pasižymi turtingu, intensyviu umami skoniu ir ryškiai žalia spalva. Osada-san matcha milteliai suteiks ypatingo skonio tiek pyragams, tiek salotų padažams ar kitiems patiekalams.
Kaip ruošti matcha arbatą – patarimai geresniam rezultatui
Jeigu tai – jūsų pirmosios matcha patirtys, ir šių priemonių namuose neturite galite įsigyti matcha rinkinį pradedančiajam, arba paieškoti paprasto šaukštelio, sietelio ir gilaus dubenėlio sriubai. Geriausiam rezultatui pasiekti rekomenduojame naudoti chasen šluotelę, tačiau jei jos neturite, pirmosioms patirtims naudokite pieno putų plaktuvą ar į šluotelę panašų įrankį.
5 paprasti žingsniai kaip paruošti matcha arbatą
1. Pažadinkite savo chasen šluotelę. Jeigu nenaudojate šluotelės kasdien, pripilkite puodelį karšto vandens ir palaikykite kelias minutes. Jeigu šluotelę naudojate kasdien, palaikykite karštame vandenyje apie pusę minutės.
2. Paruošti puodelį matcha arbatai reikės 2 gramų arba 2 chashaku šaukštelių miltelių. Matcha miltelius patariama išsijoti prieš dedant į puodelį.
3. Tradiciškai matcha arbatai paruošti naudojamas apie 80 ml 80 °C vanduo. Pirmiausia, padarykite matcha pastą: įpilkite labai nedaug vandens ir maišykite, kol neliks arbatos gumulėlių.
4. Išmaišius pastą, supilkite likusį vandenį ir plakite šluotele piešdami „M“ formą. Plakite paviršiuje, stengdamiesi šluotele neliesti dubenėlio dugno.
5. Chasen šluotelę išplaukite tą patį judesį pakartodami švaraus vandens dubenėlyje ir palikite išdžiūti atvirame ore
Informacija kaip tinkamai prižiūrėti chasen šluotelę