dengta gyokuro arbata

Kas yra gyokuro arbata ir kodėl ji taip vertinama?

Rūta Katiliūtė

Teksto autorė

Gyokuro – viena ypatingiausių ir prabangiausių japoniškų arbatų. Dėl turtingo ir išraiškingo skonio gyokuro arbata neretai tituluojama žaliosios arbatos karaliene. Šiai arbatai užauginti, apdoroti ir paruošti skiriamas ypatingas dėmesys, o per metus pagaminamas kiekis – ribotas: tik mažiau nei 1% Japonijoje auginamos arbatos virsta gyokuro.

Gaminama iš pirmojo derliaus lapelių

Ši arbata gaminama tik iš pavasarį bundančių pirmojo derliaus lapelių. Pirmojo derliaus lapeliai – ypatingi: juose itin gausu augalo sukauptų mineralų ir vitaminų, o skoninės savybės bei aromatas – turtingesni, nei kitų derlių lapelių. Šie lapeliai taip pat pasižymi didesne, nei įprastai, L-teanino koncentracija.
arbatos lapelis
gyokuro skynimas

Gyokuro arbatoje gausu nervų sistemą teigiamai veikiančios amino rūgšties L-teanino

L-teaninas – arbatoje randama amino rūgštis, suteikianti arbatai saldumą bei išskirtinį umami skonį. Manoma, kad L-teaninas daro teigiamą įtaką nervų sistemai ir smegenų veiklai, mažina nerimą, suteikia budraus atsipalaidavimo jausmą, kelia nuotaiką. 

L-teaninas gaminasi arbatmedžio šaknyse, o lapeliams augant – perduodamas į lapelius. Dėl sustojusio augimo, žiemos metu šaknyse susikaupia didesnis kiekis L-teanino, todėl pavasariniuose lapeliuose jo yra daugiau, nei įprastai.

L-teanino koncentraciją gyokuro arbatoje padidina ir tai, kad šiai arbatai auginami arbatmedžiai apie tris savates iki derliaus nuėmimo yra dengiami.

Kaip arbatmedžių dengimas paveikia arbatą? Kuo ypatingos dengtos arbatos?

Gyokuro arbatai auginami arbatmedžiai, panašiai kaip ir matcha arbatai, trims savaitėms dengiami nuo tiesioginių saulės spindulių. Tai paveikia augančiuose lapeliuose vykstančius biocheminius procesus: įprastai saulės šviesoje L-teaninas virsta katechinais, suteikiančiais arbatai kartumo, tačiau dengiant arbatą – išsaugoma dalis L-teanino, todėl vietoj kartumo, arbata įgauna saldų umami skonį. Dengiant arbatą, lapeliuose padaugėja chlorofilo, taigi arbata įgauna sodraus, tamsaus žalumo. Ne be priežasties japonų kalboje gyokuro arbatos pavadinimas reiškia „nefrito rasa“ – šios arbatos puodelis džiugina itin ryškia, sodria, pavasariu kvepiančia žalia spalva.

gyokuro dengimas

Ypatingo skonio malonumas. Kaip tinkamai paruošti gyokuro puodelį?

Gyokuro nustebina ypatingai išraiškingomis, gaivumu ir gyvumu alsuojančiomis saldaus umami skonio natomis. Tam, kad pilnai patirtumėte gyokuro skonio simfoniją, labai svarbu tinkamas arbatos paruošimas ir lėtas mėgavimosi procesas.

Ruošiant arbatą, svarbu matuoti arbatžolių bei vandens kiekį, vandens temperatūrą ir arbatžolių užpylimo laiką. Geriausioms patirtims, sekite ant arbatos pakuotės nurodytas rekomendacijas.

Yugen Tea gyokuro ruošimo rekomendacija: naudokite 5 gramus arbatos lapelių ir 80 ml 60 °C temperatūros vandens. Rekomenduojamas užpylimo laikas: 90 sekundžių.

60 °C vandens temperatūra svarbi subtilesnėms ir saldesnėms skonio natoms atskleisti. Ruošiant aukštesnės temperatūros vandeniu – arbata gali apkarsti.
Jeigu neturite galimybių pamatuoti vandens temperatūrą, naudokite tradicinį japonišką metodą vandeniui vėsinti: pilstant vandenį iš vieno indo į kitą. Manoma, kad perpilant vandenį, jo temperatūra nukrenta apie 10 °C.

Išsamų video apie tai, kaip ruošti gyokuro arbatą, rasite čia.

Su kiekvienu užpylimu gyokuro arbata atsiskleis naujomis spalvomis. Gyokuro ypatingai sužiba ruošiama ir šaltu būdu: rekomenduojame išbandyti arbatos ruošimą ledu japonišku koridashi metodu.

Koridashi – ledu ruošta arbata. Ruošimo instrukcijos:

Koridashi metodas

Ruošiant arbatą šaltai, skonis bus kur kas lengvesnis ir saldesnis, nei ruošiant karštu vandeniu. Šalta arbata užburs gaivumu.

Koridashi metodu ruošti arbatą – labai paprasta:

Ledas visiškai ištirpsta per 1-2 val., priklausomai nuo kambario temperatūros, tačiau laukti rezultato – tikrai verta!

Koridashi metodas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *