šalta arbata

4 būdai paruošti šaltą arbatą

Užplūdus vasaros karščiams, dažnai norisi vėsaus, lengvo ir atgaivinančio gėrimo. Šalta arbata – nepakeičiamas pasirinkimas karštomis vasaros dienomis! Šalta arbata -–ne tik sveikas ir gardus gėrimas, bet ir puikus būdas atrasti dar nepatirtus arbatos skonius. Dalinamės keturiomis šaltos arbatos ruošimo technikomis. 

Arbata + ledukai 

Kam: kasdienai ir vakarėliams

Tai – vakarų pasaulyje dažniausiai sutinkamas šaltos arbatos ruošimo būdas. Ruošiant šiuo metodu,  arbata paruošiama karštu vandeniu, atvėsinama ir pilama ant ledukų. 

Šiuo metodu galima ruošti visas arbatas bei žolelių ir vaisių nuovirus. Ypač rekomenduotinas arbatoms, kurioms dėl savo specifikos reikalingas žemesnės temperatūros vanduo, pavyzdžiui, matcha ar sencha. Šis būdas tinkamas ir ruošiant aromatizuotas ar paprastesnes, prastesnės kokybės arbatas, kurios prieš geriant  įprastai yra „nuplaunamos“. 

Kaip ruošti šaltą plikytų lapelių arbatą?

 1. Paruoškite savo norimos arbatos koncentratą t.y. kiek stipresnę arbatą nei įprastai. 250ml koncentrato paruošti naudokite apie 3 a.š. arbatos, palikite apie 8-10 min. Išimkite sietelį ar perpilkite į kitą indą.
 2. Palikite šaldytuve atvėsti arba galite naudoti iš karto.
 3. Pilkite į ledukų ar šaldytų vaisių pripildytą stiklinę, galite papuošti įvairiais vaisiais ir uogomis.

Kaip ruošti šaltą matcha arbatą?

 1. Paruoškite matcha arbatą įprastu būdu, tačiau vietoje 80ml naudokite apie 40ml karšto vandens. Kaip ruošti matcha arbatą ūkininko metodu galite sužinoti čia.
 2. Pilkite matcha ant ledukų.

Idėjos šaltiems matcha gėrimams:

Matcha limonadas – matcha arbatą pasaldinkite mėgstamu saldikliu, pilkite ant ledukų, įpilkite gazuoto vandens. Galite pagardinti mėtomis, uogomis, citrina ar agurku.  

Matcha su kokosų vandeniu – paruoštą matcha pilkite ant ledukų, įpilkite apie 40ml kokosų vandens.

Šalta mėtų matcha – paruoškite mėtų ar pipirmėčių nuovirą, jį naudokite vietoje vandens matcha arbatai ruošti. Paruoštą arbatą pilkite ant ledukų.

Arbatos ruošimas vėsiu vandeniu – mizudashi

Kam: kasdienai ir vakarėliams

Mizudashi yra šaltos arbatos ruošimo būdas, kuomet šaltu vandeniu užpilti arbatos lapeliai paliekami brandintis 4-6 val.. Tai bene populiariausias arbatos ruošimo būdas Japonijoje. Žalioji arbata, ruošiama vėsiame vandenyje, išskiria mažiau kofeino ir katechinų,tačiau išlaiko teaninų kiekį, todėl taip ruošiama arbata praranda dalį kartumo bei pasižymi saldesniu, lengvesniu, umami praturtintu skoniu.. Pasigaminti šaltą, gaivų gėrimą galima iš vakaro – laikykite per naktį šaldytuve, o gėrimu mėgaukitės kitą dieną. Tai – puikus būdas pakartotinai panaudoti arbatos lapelius, kurie buvo naudojami karštai arbatai ruošti.

Kaip ruošti šaltą arbatą mizudashi metodu?

 1. Į Hario ar panašaus tipo butelį su filtru įdėkite apie 8g (2 š) arbatos lapelių.
 2. Užpilkite apie 750 ml geriamo kambario temperatūros vandens.
 3. Palikite šaldytuve 4-6 val. ar per naktį.

Kokias arbatas naudoti?

 • Japoniškas žaliąsias arbatas, kaip sencha ar kukicha.  Skonis bus kur kas lengvesnis ir saldesnis nei ruošiant karštu vandeniu. Galima pernaudoti jau naudotus arbatos lapelius. Paruoštą arbatą galite papildomai pagardinti agurku ar citrina.

Rekomenduojame: Meistro Osada-san fukamushicha, meistro Osada-san kukicha.

 • Kepinta žalioji arbata – hojicha. Šaltai ruošiamos hojicha skonis bus itin išraiškingas, malonus. Puikiai atsiskleidžia kepinto skonio natos.

Rekomenduojame: išraiškingam kepintam skoniui – ūkininko Akky-san hojicha, lengvesniam kepintam skoniui – Ūkininko Akky-san kyobancha arbata.

 • Japoniška juodoji – wakoucha. Puikus pasirinkimas net ir tiems, kam galbūt juodoji arbata nėra mėgstamiausias gėrimas. Šaltai ruošiamos wakoucha skonis – saldus ir gaivus, be juodai arbatai būdingo kartumo.

Rekomenduojame: ūkininko Matsumoto-san rūkyta juodoji arbata.

Koridashi – ledu ruošta arbata

Kam: lėtam mėgavimuisi procesu ir naujam požiūriui į arbatą

Dar vienas šaltos arbatos ruošimo metodas, atkeliavęs iš Japonijos. Šį būdą rekomenduojame išbandyti gyokuro arbatos mylėtojams – netradiciniam skoniui bei estetikos momentui, stebint tirpstančio ledo ir arbatžolių kompoziciją. Viskas slypi paprastume, tad ypatingų indų nereikės – galite naudoti arbatinį ar taurę. Ledas visiškai ištirpsta per 1-2 val., priklausomai nuo kambario temperatūros, tačiau laukti rezultato – tikrai verta!

ledu ruošta arbata

Kaip ruošti šaltą arbatą koridashi metodu?

 1. Į kyusu ar martinio taurę įdėkite apie 2.5 g arbatos.
 2. Įdėkite apie 3 vidutinio dydžio ledukus.
 3. Gerkite ištirpus ledukams.

Kokias arbatas naudoti?

Dažniausiai šiam būdui ruošti naudojamos žaliosios arbatos: pavyzdžiui, puikiai atsiskleidžia gyokuro ar kabuse sencha.

Rekomenduojame: meistro Uejima-san gyokuro, ūkininko Akky-san sencha.

Varvančio ledo (Ice drip) metodas

Kam: lėtam mėgavimuisi procesu ir naujam požiūriui arbatą

Tikime, kad laiko patikrinti arbatos ruošimo metodai yra geriausi, tačiau kas, jei ne mes, ieškosime naujų? Analizuojant arbatos ir kavos kultūrą, pastebėjome, kad yra gausa skirtingų būdų ruošti kavą – kiekvienu būdų ruošta kava atsiskleidžia skirtingomis skonio subtilybėmis. Pagalvojome, o kas, jeigu pabandytume paruošti arbatą naudojant kavos prietaisus – sifonu, Chemex, V60 ar ice drip metodu? Pastarasis buvo tikras atradimas! Kaip ir koridashi, šį būdą rekomenduojame norintiems savo arbatos patirtį perkelti į kitą lygį. Paruošti apie 100ml arbatos gali užtrukti apie 3-4 val., tačiau rezultatas tikrai vertas laukimo! Šiuo būdu paruošta arbata primins itin koncentruotą saldaus umami skonio gyokuro eliksyrą.

Ice drip metodui pritaikyti yra sukurtas specialus prietaisas, tačiau, šiek tiek pasukus galvą, galima atkartoti ruošimo principą ir iš namuose randamų įrankių.

Kaip veikia ice drip prietaisas? Viršutinę ruošimo indo dalį užpildo ledas arba ledo ir šalto vandens mišinys. Šioje prietaiso dalyje yra lašintuvas, kuris leidžia reguliuoti vandens lašų greitį – 1-2 lašai per sekundę. Šie ledinio vandens lašai krenta ant arbatos lapelių. Prasiskverbęs pro arbatos lapelius vanduo nubėga į atskirą indą.

Kaip ruošti šaltą arbatą varvančio ledo metodu?

Priemonės:

 • Indas sudėti ledui, kuris turėtų skylę ištirpusiam ledui lašėti, pvz. V formos piltuvėlis
 • Indas paruoštam arbatos gėrimui, pvz. arbatinis. Mes savo eksperimentams naudojome Chemex.
 • Sietelis arbatai. Geriausias toks, kuris lengvai įsistatytų į indą paruoštai arbatai. Mes naudojome Chemex kugio formos metalinį filtrą.

Kaip ruošti arbatą?

 1. Į sietelį įdėkite 5 g. arbatos
 2. Įdėkite apie 7 vidutinio dydžio ledukus į ledukų indą.
 3. Palikite arbatą lašėti ir po 3-5 val. –  mėgaukitės arbatos eleksyru! 

Kokią arbatą naudoti?

Gyokuro arbata sužibės ryškiausiais skoniais. Galite naudoti ir kitas dengtas arbatas, pavyzdžiui, kabuse sencha.

Rekomenduojame: meistro Uejima-san gyokuro, ūkininko Akky-san sencha.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *