arbatos panaudojimas

Kodėl verta pernaudoti išgertos arbatos lapelius? 5 tvarūs būdai pernaudoti arbatžoles

Rūta Katiliūtė

Teksto autorė

Ar žinojote, kad geriant arbatą, organizmas pasisavina tik apie 30 proc. naudingųjų medžiagų, o likusieji 70 proc. lieka lapeliuose? Kai po keleto užpylimų arbata praranda skonį bei spalvą, joje vis dar gausu vertingų junginių. Tad kviečiame atrasti arbatą ir už arbatos puodelio ribų bei siūlome 5 tvarius būdus, kaip papildomai panaudoti išgertos arbatos lapelius.

1. Arbatos lapeliai – kaip užkandis. Panaudojimas maistui

Panaudotus arbatos lapus galite sunaudoti maistui – kokybiškos japoniškos žaliosios arbatos lapelius itin vertinga suvalgyti – juose gausu vandenyje netirpių vitaminų (pavyzdžiui, vitamino E, A)  ir mineralų, antioksidantų. Arbatos lapeliai – malonaus špinatų skonio, su subtiliomis saldumo, vasaros žalumynų ar jūros dumblių skonio natomis. Puikiai tinka salotose, kaip pagardas sriubose (pvz. miso), ryžių, žuvies patiekalams pagardinti. Itin rekomenduojame paragauti po gėrimo likusių gyokuro bei sencha arbatų lapelių – Japonijoje, išgėrus šias arbatas, likę lapeliai neretai pagardinami sojų padažu ar sezamų aliejumi ir serviruojami kaip užkandis.

2. Panaudoti lapeliai – žaliava gaivinančiai šaltai arbatai.

Porą kartų užpilti arbatos lapeliai puikiai tinka gaiviam ir lengvam šaltos arbatos gėrimui paruošti. Ruošiant arbatą šaltai, skonis bus kur kas saldesnis, švelnesnis, nei ruošiant karštu vandeniu. Šaltai ruošta arbata užburs savo gaivumu.

Šaltu būdu paruošti arbatą itin paprasta: jums tereikės vandens arba ledo, šlapių arbatžolių bei indo, kuriame ruošite gėrimą. Panaudotas arbatžoles užpilkite šaltu vandeniu ir 4-6 valandoms palikite šaldytuve arba į arbatinį su šlapiomis arbatžolėmis įdėkite keletą vidutinio dydžio ledo kubelių ir gaivią arbatą gerkite jau poros valandų bėgyje, ledo kubeliams ištirpus.

3. Arbata – grožio procedūroms

Arbatą neretai sutiksite grožio ir spa produktų sudedamųjų dalių sąraše – ne veltui, – arbatoje gausu odą bei plaukus puoselėjančių antioksidantų, vitaminų, bei mineralų. 3 idėjos, kaip panaudoti arbatą grožiui ir kūno priežiūrai:

1. Arbata veido odai

Panaudotus žaliosios arbatos lapelius sutrinkite į pastą ir naudokite kaip veido kaukę, o paskutinius arbatos lašelius – kaip toniką. Manoma, kad dėl flavonoidų, mineralų, bei kofeino gausos, arbata turi odą raminantį, valantį bei drėkinantį, maitinantį, tonizuojantį poveikį. Pastebima, kad arbata padeda odai išlikti jaunatviškai, gydo aknę ir bėrimus, vienodina odos spalvą, padeda atgaivinti pajuodusių paakių odą. Prieš naudojant arbatos lapelius veido odai, iš pradžių išbandykite ant nedidelio odos plotelio, kad įsitikintumėte, jog arbata jūsų odos nealergizuoja. Jei abejojate dėl galimų alerginių reakcijų, pasitarkite su savo dermatologu.

2. Arbata plaukams

Panaudotus lapelius užpilkite verdančiu  vandeniu, kartu su lapeliais palikite atvėsti ir naudokite plaukams skalauti – arbata puikiai atgaivins ir pamaitins plaukus. Manoma, kad dėl joje esančio kofeino – arbata skatina plaukų augimą.  Plaukus arbata skalaukite plovimo pabaigoje, po šampūno bei balzamo naudojimo. Arbata praskalautų plaukų vandeniu nebeplaukite. Šviesiems plaukams rinkitės žaliąją, baltąją ar ulongo arbatą, o norėdami lengvai tamsinančio efekto – rinkitės tamsias arbatas

3. Arbatos vonia

Panaudokite arbatžoles arbatos voniai: panaudotus arbatos lapelius vėl užpilkite ir palikite 10-20 min. Arbatą pilkite į vonią. Manoma, kad arbatos vonios padeda atpalaiduoti skaudančius raumenis, valo ir drėkina odą. Norėdami paruošti didesnės koncentracijos arbatos vonią, po arbatos gėrimų likusius lapelius kruopščiai išdžiovinkite atvirame ore ar lengvai šildomoje orkaitėje, išdžiuvusius kaupkite. Surinkus didesnį kiekį – ruoškite puodą voniai ir mėgaukitės nuostabiu, atpalaiduojančiu, atgaivinančiu poilsiu

4. Arbata – namams ir buičiai

Arbatos lapeliai garsėja kaip kvapus surenkanti ir neutralizuojanti žaliava.
Panaudotus arbatos lapelius gerai išdžiovinkite. Išdžiuvusius lapelius supilstykite į medžiaginius maišelius, sumaišykite kartu su džiovintomis levandomis ar į lapelius įlašinkite kelis lašelius mėgstamo eterinio aliejaus – turėsite kvapukus spintai ar automobiliui. Sausus lapelius atvirame inde dėkite į šaldytuvą – tai sugers jame esančius nepageidaujamus kvapus . Arbatos nuovirą galite naudoti kaip antibakterinį skystį paviršiams valyti. Po sąlyčio su stiprius kvapus turinčiais produktais (pvz. svogūnu, česnaku, žuvimi) rankas plaukite arbatos nuoviru – tai padės panaikinti užsilikusį produktų kvapą.

5. Arbata – trąšos dirvožemiui

Pabaigę savo arbatos ritualą, užpilkite dar vieną puodelį augalams. Prisotinta naudingųjų medžiagų, arbata – puiki trąša jūsų augalams. Norėdami apsaugoti augalus nuo kenkėjų ar pelėsių, purkškite augalus arbatos nuoviru. Prieš laistant ar purškiant augalus, arbatą būtinai atvėsinkite iki kambario temperatūros.

Arbatos lapeliai puikiai tinka kompostavimui – arbatlapiai praturtins jūsų dirvožemį augalams būtinu azotu bei kitomis naudingomis medžiagomis. Išgėrę arbatą, likusias arbatžoles galite dėti tiesiai į dirvą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *